yp

 YILMAZOĞLU PARK OTEL TESİS İÇİ SALGIN TEDBİR PLANI

 1. AMAÇ: YENİ TİP CORONAVİRÜS (COVID-19) PANDEMİSİNE KARŞI CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMI VE İLGİLİ BAKANLIKLARIN KURUMUMUZA VERDİĞİ YASALAR, YETKİ, TALİMAT VE SORUMLULUKLAR DORULTUSUNDA GEREKLİ TEDBİR VE EYLEMLERİN YERİNE GETİRİLMESİ İÇİN YETKİ VE SORUMLULUKLAR İLE ÇALIŞMA USULLERİNİ AÇIKLAR.
 2. KAPSAM: OTELDE ÇALIŞAN PERSONEL, OTELDE BULUNAN TÜM MİSAFİRLER VE ZİYARETÇİLERİ KAPSAR.
 3. HUKUKİ DAYANAK: T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI 2020/6 SAYILI GENELGESİ
 4. PLAN HAZIRLAMA VE UYGULAMA YETKİLİLERİ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR

                                                                       DAVUT TAN:                                     0538 095 1575     GENEL MÜDÜR 

                                                                      EMİNE EKİCİ:                                   0541 316 9800    RESEPSİYON GÖREVLİSİ

                                                                      ABDULSAMET DEMİRKIRAN:  0553 587 9664     RESEPSİYON GÖREVLİSİ

 1. TESİSTE YER ALAN GENEL KULLANIM ALANLARINDA AYNI ANDA EN FAZLA BULUNMASI GEREKEN PERSONEL/MİSAFİR   SAYILARI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR;
SALON AZAMİ MİSAFİR KAPASİTESİ AZAMİ PERSONEL KAPASİTESİ
KAHVALTI SALONU 75 5
GALATA RESTAURANT 52 6
VIP RESTAURANT 52 6
YPO CAFE 52 5

 

 1. TESİS ORTAK ALANLARI DOĞAL ŞEKİLDE HAVALANDIRILACAKTIR. TESİSİN TÜM ALANLARI 09.00 İTİBARİ İLE HER İKİ SAATTE BİR SIRAYLA DEZENFEKTE EDİLECEK OLUP. DEZENFEKTE İŞLEMİ SIRASINDA BULUNAN MİSAFİRLER KISA SÜRELİ OLARAK DEZENFEKTE EDİLMİŞ BAŞKA BİR ALANA ALINACAKTIR.
 2. YEMEK SERVİSİ VERİLEN MASALAR ARASI MESAFE EN AZ 1,5 METRE, YAN YANA SANDALYELER ARASI 60 CM OLACAK ŞEKİLDE DÜZENLENECEKTİR. SERVİS PERSONELİMİZ, SERVİS ESNASINDA MESAFE KURALLARINI KORUMAYA VE TEMASTAN KAÇINMAYA ÖZEN GÖSTERECEKTİR.
 3. AÇIK BÜFE YİYECEK VE İÇECEK SUNUMU PERSONEL TARAFINDAN YAPILACAK OLUP, GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAK VE MİSAFİRLERİN YİYECEK VE İÇECEKLERİNİ KENDİLERİNİN ALMASI ENGELLENECEKTİR.
 4. YEMEK MASALARI, SANDALYELER, SERVİS MALZEMELERİ, ŞEKER, TUZ, BAHARAT, PEÇETE, MENÜ GİBİ MALZEMELERİN HER MİSAFİR KULLANIMINDAN SONRA ALKOL BAZLI ÜRÜNLERLE HİJYEN TEMİZLİĞİ YAPILACAKTIR YADA TEK KULLANIMLIK MALZEMELER KULLANILACAKTIR.
 5. ASANSÖRLERİN SOSYAL MESAFE KURALARINA UYGUN KULLANIMINA İLİŞKİN ASANSÖR İÇİ YER İŞARETLERİ VE YAZILI BİLGİLENDİRME YAPILACAKTIR.
 6. YEMEK SALONLARI, TOPLANTI SALONU, LOBİ, RESEPSİYON ALANI, AÇIK ALANLARDA YER ALAN OTURMA/BEKLEME/YEME-İÇME ALANLARI, KAHVALTI SALONU DAHİL TÜM GENEL KULLANIM ALANLARI SOSYAL MESAFE PLANINA UYGUN OLARAK DÜZENLENMİŞ OLACAKTIR.
 7. SOSYAL MESAFEYE İLİŞKİN GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMIŞ, İŞARETLEMELER YAPILMIŞ VE TESİSE PLANA UYGUN KAPASİTEDEN FAZLA MİSAFİR KABUL EDİLMEYECEKTİR.
 8. TESİS BÜNYESİNDE BULUNAN TÜM BÖLÜMLER İÇİN TESİS PERSONELİNE YÖNELİK TAKİP VE DENETİM ÇİZELGELERİ MEVCUT OLACAK, UYGULANMA DURUMU TAKİP EDİLMEKTEDİR.
 9. TÜM ALANLARIN TEMİZLİĞİ, YÜZEYİN NİTELİĞİNE GÖRE STANDARTLARA UYGUN DEZENFEKSİYON MALZEMELERİ (1:100 ORANINDA SULANDIRILMIŞ ÇAMAŞIR SUYU ) İLE VE HER İKİ SAATTE BİR YAPILMAKTADIR, BU UYGULAMALARIN İZLENEBİLİRLİK KAYITLARI TUTULMAKTADIR. TUVALETLERİN ZEMİNLERİ, KLOZETLER, PİSUARLAR, LAVABOLAR, MUSLUK VE BATARYA BAŞLIKLARI, KAPI KOLLARI SIK SIK TEMİZLENİR, DEZENFEKTE EDİLİR VE İZLENEBİLİRLİK KAYITLARI TUTULMAKTADIR.
 10. TESİSİN TÜM ALANLARININ (MİSAFİR ODALARI, YEMEKHANE/RESTORAN, MUTFAKLAR, ORTAK KULLANIM ALANLARI VB. DAHİL) TEMİZLİĞİNDE PERSONEL TARAFINDAN UYULACAK STANDARTLAR,
 11. a) BU ALANLARIN TEMİZLİĞİ İÇİN SU VE DETERJAN İLE TEMİZLİK YAPILDIKTAN SONRA 1:100 ORANINDA SULANDIRILMIŞ ÇAMAŞIR SUYU KULLANILMALIDIR.
 12. b) OTEL PERSONELİ TIBBİ MASKE TAKMALIDIR. MASKENİN BURUN, AĞIZ VE ÇENEYİ DE KAPATACAK ŞEKİLDE TAKILMASI, DIŞ YÜZEYİNE DOKUNULMAMASI, DOKUNULUR İSE ALKOL İÇERİKLİ EL ANTİSEPTİKLERİ İLE EL HİJYENİ SAĞLANMASI GEREKMEKTEDİR. MASKE ÖN YÜZÜNE DOKUNULMADAN YANLARDA YER ALAN LASTİKLERİNDEN, BAĞCIKLI İSE BAĞCIKLARINDAN TUTULARAK ÇIKARTILMALI VE EL HİJYENİ SAĞLANMALIDIR.
 13. c) EL TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİLMELİDİR. ELLER SIKLIKLA EN AZ 20 SANİYE BOYUNCA SABUN VE SUYLA YIKANMALI, SABUN VE SUYUN OLMADIĞI DURUMLARDA ALKOL BAZLI EL ANTİSEPTİKLERİ KULLANILMALIDIR.
 14. d) HERHANGİ BİR VİRAL SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU GEÇİRMEKTE OLAN KİŞİNİN ÖKSÜRME VEYA HAPŞIRMA SIRASINDA BURUN VE AĞZINI TEK KULLANIMLIK KÂĞIT MENDİL İLE ÖRTMESİ, KÂĞIT MENDİLİN BULUNMADIĞI DURUMLARDA İSE DİRSEK İÇİNİ KULLANMASI, MÜMKÜNSE KALABALIK YERLERE GİRMEMESİ, EĞER GİRMEK ZORUNDA KALINIYORSA AĞIZ VE BURNUNU KAPATMASI, MÜMKÜNSE CERRAHİ (TIBBİ) MASKE KULLANMASI ZORUNLUDUR.
 15. e) ODALAR VE DİĞER KAPALI ALANLARDAKİ CAMLAR GÜNLÜK RUTİN TEMİZLİK ESNASINDA AÇIK OLMALI VE TEMİZLİK SONRASI EN AZ 1 SAAT HAVALANDIRILMAKTADIR. ODA TEMİZLİĞİNİ YAPACAK KİŞİNİN ELLERİNİ YIKADIKTAN SONRA ELDİVEN GİYMESİ VE TEMİZLİĞİ ELDİVENLİ ELLERLE YAPMASI GEREKLİDİR. HER ODA TEMİZLİĞİNDEN SONRA ELDİVEN ÇIKARTILMALI ELLER UYGUN ŞEKİLDE YIKANMALI VE BİR SONRA ODA TEMİZLİĞİNDEN ÖNCE YENİ ELDİVEN GİYİLMELİDİR.
 16. f) MİSAFİRİN KULLANDIĞI TEKSTİL (NEVRESİM, ÇARŞAF, HAVLU VB.) ÜRÜNLERİ KATLANARAK BOHÇALANMALI, BU İŞLEM SIRASINDA TOZ VE PARTİKÜL OLUŞUMUNA İZİN VERMEYECEK (ÇIRPMA VE SİLKELEME YAPILMAMALIDIR) ŞEKİLDE TOPLANMAKTA VE ÇARŞAF VE HAVLU GİBİ TEKSTİL ÜRÜNLERİ 60OC’DE DETERJAN İLE ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE YIKANMAKTADIR.
 17. g) SALGIN SÜRESİNCE TESİSÇE BELİRLENEN KORONOVİRÜS SORUMLUSU TARAFINDAN KONTROLLER SÜREKLİ SAĞLANACAKTIR. SAĞLIK BAKANLIĞI, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI, GAZİANTEP VALİLİĞİ İL HIFZISSIHHA KURULU KARARLARINDAKİ YENİ GELİŞMELER OLMASI HALİNDE, GÜNCEL TEDBİRLER İŞ GÜVENLİĞİ UZMANIMIZCA, TÜM PERSONELE EĞİTİM VERİLECEKTİR VE İMZA ALTINA ALINACAKTIR.
 18. TESİSLERDE KONAKLAYAN MİSAFİRLERİN KONAKLAMA SÜRELERİ BİTTİKTEN SONRA ODANIN TEMİZLİĞİ/DEZENFEKTE   EDİLMESİ VE HAVALANDIRILMASI, AYNI ODAYA YENİ MİSAFİRİN KABULÜNE İLİŞKİN PROSEDÜRLER;
 19.  a) MİSAFİRLER ODADAN AYRILDIKTAN SONRA, ODA EN AZ 2 SAAT DOĞAL ŞEKİLDE HAVALANDIRILMALIDIR.
 20. b) MİSAFİR ODASI TEMİZLİĞİ İÇİN SU VE DETERJAN İLE TEMİZLİK YAPILDIKTAN SONRA 1:100 ORANINDA SULANDIRILMIŞ ÇAMAŞIR SUYU İLE DEZENFEKTE EDİLMEKTEDİR.
 21. c) HAVALANDIRMA VE KLİMA SİSTEMİNİN STERİLİZASYONU SAĞLANMAKTADIR. ODALARDA BULUNAN SU ISITICILARI, TELEVİZYON VE KLİMA KUMANDALARI, KAPI VE PENCERE KOLLARI İLE ÇEKMECE KULPLARI GİBİ MİSAFİRLERİN SIKLIKLA TEMAS ETTİĞİ/EDEBİLECEĞİ TÜM NOKTALAR MİSAFİR TESİSTEN AYRILDIĞINDA 7. MADDEDE BELİRTİLEN HÜKÜMLERE UYGUN OLARAK TEMİZLENMEKTEDİR.
 22. d) MİSAFİRLERE SUNULAN ŞAMPUAN, DUŞ JELİ, KULAK PAMUĞU, SABUN, TERLİK, ÇAMAŞIR POŞETİ, AYAKKABI SÜNGERİ, KALEM, KÂĞIT, GİBİ ÜRÜNLER TEK KULLANIMLIKTIR. ODALARDA TEK KULLANIMLIK BARDAKLAR BULUNMAKTADIR.
 23. e) MİSAFİR ODALARINDA ODALARIN DEZENFEKTE EDİLDİĞİNE DAİR ODAYI TEMİZLEYEN KAT GÖREVLİSİ TARAFINDAN İMZALI FORM BIRAKILMAKTADIR.
 24. f) HER ODANIN TEMİZLENME VE DEZENFEKSİYON İŞLEMLERİ SONRASI KAT GÖREVLİSİ PERSONEL TEMİZLİK BEZİ, MASKE VE ELDİVENLERİNİ DEĞİŞTİRMEK ZORUNDADIR
 25. MİSAFİRLERİN VE PERSONELİN TESİSİN TÜM ALANLARINI KULLANIRKEN UYMALARI GEREKEN SAĞLIK VE HİJYEN KURALLARI                     HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMESİ TESİS GİRİŞLERİNDE YAPILMAKTADIR VE BU KURALLARIN PERSONELE TEBLİĞİ YAPILMIŞTIR.
 26. MİSAFİR VE PERSONELDE HASTA, SEMPTOMLU, ŞÜPHELİ DURUMLARIN VARLIĞI VE ACİL HALLERDE EN YAKIN HASTANE   BİLGİLERİ;

– ŞEHİTKAMİL DEVLET HASTANESİ – Pirsultan Mah., Çetin Emeç Cad., 27500 Şehitkamil/Gaziantep- (0342)324 6767 (3 KM)

– NCR HOSPİTAL – Mücahitler, Gazi Muhtar Paşa Blv. No:56, 27090 Şehitkamil/Gaziantep- (0342)211 99 30 (3 KM)

 

 1. HASTALIK BELİRTİLERİ GÖSTEREN PERSONEL/MİSAFİRLE İLGİLENECEK (BU KİŞİLER 24 SAAT ESASINA GÖRE GÖREV YAPACAKTIR.) TESİS GÖREVLİSİNİN;

                                            EMİNE EKİCİ:                                  RESEPSİYON PERSONELİ         (08:00-16:00)0 541 316 9800

                                            ABDULSAMET DEMİRKIRAN:  RESEPSİYON PERSONELİ         (24:00-08:00)0 553 587 9664

TESİS GÖREVLİSİNİN ŞÜPHELİ VEYA POZİTİF VAKA DURUMDA OLAN KİŞİLERE YAKLAŞIMI AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE         UYGULANACAKTIR;

DİĞER KONUKLARDAN İVEDİLİKLE AYRILIP, MASKE TAKILMASI SAĞLANARAK SAĞLIK BİRİMİNE (VARSA OTELDEKİ YOKSA EN YAKINDAKİ SAĞLIK BİRİMİ) BAŞVURMALARI SAĞLANIR. KİŞİ İLE AYNI ODAYI PAYLAŞANLARIN CERRAHİ (TIBBİ) MASKE TAKMASI SAĞLANIR. EĞER OLASI OLGUYA REFAKAT ETMEZLERSE ODALARINDA İZOLE EDİLMELERİ SAĞLANIR. KİŞİNİN BAŞVURDUĞU SAĞLIK BİRİMİ TARAFINDAN, İL/İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BULAŞICI HASTALIKLAR BİRİMİNE İVEDİLİKLE BİLGİ VERİLİR. BULAŞICI HASTALIKLAR BİRİMİ, OLASI OLGU YÖNETİM ŞEMASINA GÖRE OLGUYU YÖNETİR. TEMASLILARINI SAPTAYARAK, TEMAS ÖZELLİKLERİNE GÖRE (YAKIN TEMASLI, TEMASLI) GEREKLİ İZLEM PROSEDÜRLERİNİ BAŞLATIR.

 1. COVID-19 TANISI KESİNLEŞEN HASTANIN ODASI 24 SAAT SÜREYLE HAVALANDIRILIR VE BOŞ TUTULMASI SAĞLANIR, SONRASINDA TEMİZLİK PERSONELİ MASKE, ELDİVEN, SİPERLİK VE KORUYUCU KOLLUK EKİPMANLARINI TAKARAK, DETAYLI BİR ŞEKİLDE SU VE DETERJANLA TEMİZLER, 1:100 ORANINDA SULANDIRILMIŞ ÇAMAŞIR SUYU İÇEREN SOLÜSYONLA SİLİNİR. BU İŞLEMLERİN 24 SAAT SONRASINDA ODAYA YENİ KİŞİ ALINABİLİR. ODA TEMİZLİĞİ ESNASINDA TEMİZLİK GÖREVLİSİNİN KULLANDIĞI EKİPMANLAR MUTLAKA DEĞİŞTİRİLİR.
 2. TESİS İÇİ SALGIN TEDBİR PLANI KAPSAMINDA UYULACAK KURALLAR TESİSİMİZ GİRİŞLERİNDE, LOBİ, ASANSÖR, MİSAFİR ODALARI, RESTORAN GİRİŞLERİ, AÇIK ALANLAR, PERSONEL SOYUNMA ODALARINA ASILMIŞTIR. İNTERNET SİTEMİZ OLAN www.ypotel.com.tr SİTESİNDE BAHSE KONU OLAN PLAN YAYINLANMIŞTIR.
 3. “TESİS İÇİ SALGIN TEDBİR PLANI” KAPSAMINDA, MİSAFİRLER TARAFINDAN KULLANILACAK KONAKLAMA TESİSİNİN BÜNYESİNDE BULUNAN TÜM BÖLÜMLER/ALANLAR İÇİN BU GENELGE KAPSAMINDA UYULMASI GEREKEN TÜM KURALLARIN UYGULANDIĞININ TAKİBİ YAPILACAKTIR

 

 

Tel: 342 502 0220   Fax: 342 502 0221

Atatürk Mah. Adnan İnanıcı Cad.

No:36 Şehitkamil / GAZİANTEP

 http://www.ypotel.com.tr     e-mail: info@ypotel.com.tr